22.11.2018.

Roman “Karu” Stiva Tešića konačno na srpskom jeziku
Tri decenije od premijernog objavljivanja u Americi, Narodna biblioteka u Užicu objavila  je prevod romana “Karu”,  pisca i scenariste Stojana Stiva Tešića,   Užičanina  nagrađenog Oskarom za scenario filma  „Breaking away“.Poslovni klub zapadne Srbije podržao je izdavanje romana na srpskom jeziku, inače objavljenog  posthumno, dve godine nakon pišćeve smrti  i prevedenog na pet jezika – nemački, španski, francuski, italijanski i holandski.
Na promociji romana „Karu“ u užičkoj biblioteci Ružica Marjanović, lektorka romana, podsetila je da je reakcija američke kritike na prvo čitanje bila izuzetna. Ocenjeno je da se radi o modernom klasiku, a tako  ga i danas tretiraju i proučavaju na američkim univerzitetima.     U svom gorkom romanu “Karu” Tešić razmišlja o zainteresovanosti Amerike za brzo i lako spasenje, kao i o njenom ciničnom divljenju manipulatorima koji nam prodaju jeftine snove“, objavljeno je u uticajnom američkom dnevniku  „The New York Times“. Glavni lik romana je Sol Kar, sredovečni holivudski pisac, vrstan umetnik  koji ne želi da živi od umetnosti  već prerađuje tuđe scenarije i za to je dobro plaćen. Kao strastveni pušač I alkoholičar teško ostvaruje kvalitetne odnose sa okolinom, obožava da ga lažu i ima problem sa svim, osim sa novcem. Recenzent knjige, dr Lena Petrović, redovna profesorka angloameričke književnosti i kulture na Filozofskom fakultetu u Nišu, istakla je da je roman “Karu”, krajnji u nizu vrhunskih ostvarenja koja su obeležila pozni period autorovog života. Stiv Tešić, pisac koji je isticao da je njegova jedina religija čovek, tokom poslednjih godina života, okrenuo se više teatru kao otvorenijem medju za izoštreniju I nepomirljivu viziju savremene Amerike, odnosno globalnog postmodernog sveta. Tešićevih prvih šest drama na scenu je postavio čuveni njujorški “The American Place Theatre” koji je lansirao poznata glumačka imena kao što su Sem Šepard, Fej Danavej, Majkl Daglas, Dastin Hofman I drugi, a mnoge njegove drame igrane su na Brodveju. O Užicu je Tešić mislio i govorio, Užice je zadužio, a otkrivanje spomen ploče 2012. godine u ulici njegovog detinjstva, u Prestolonaslednikovoj ulici, sadašnjoj Vidovdanskoj  i objavljivanje romana “Karu” je samo deo onoga što naš grad duguje  velikanu. Roman “Karu” može se kupiti u užičkim knjižarama “Dimitrije Tucović” I “Zvezda”. 25.oktobra 2017. u okviru promocije užičkog izdavaštva roman će biti predstavljen I na 62. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu.