30.09.2024.

Apsolutne bezbednosti u sajber svetu nema, ali mere opreza moraju se primenjivati i u digitalnom svetu, istakao je Tiodor Jovović, direktor za razvoj kompanije Sky Express na prezentaciji “Informaciona bezbednost” održanoj za članove Poslovnog kluba Zapadne Srbije.

Sky Express bavi se analizom, unapređenjem i održavanjem bezbednosti informacionih sistema. Implementacijom najnovijih softverskih rešenja za sajber bezbednost i pružanjem pratećih usluga smanjuju se rizici poslovanja.Svaki pojedinac i kompanija trebalo bi da unapređuje svoj sistem zaštite i kad god je to moguće izbegne probleme, a kad do problema dođe treba tražiti najbrža i najracionalnija rešenja za njihovo prevazilaženje, navela je Ivana Krstić, ekspert za proizvode kompanije.

Najveće pretnje za bezbednost informaiconih sistema su nedostatak kvalitetno obučenog kadra, jednostavnost izvođenja napada i kompleksnost savremenih informaiconih sistema. Kreiranje adekvatnog odgovora na pretnje u digitalnom svetu ne treba svoditi samo na izbor i implementaciju proizvoda, veće je neophodno uspostaviti partnerstvo između struke i korisnika usluga, ocenio je Tiodor Jovović uz konstataciju da u sajber svetu apsolutne sigurnosti nema.

Svaki pojedinac ili kompanija trebalo bi da unapređuje sistem zaštite. Kao što svakodnevno kad izlazimo zaključavamo kuću, vodimo računa kad prelazimo ulicu, iz ugla poslovanja treba da vodimo računa da zaključamo računar, sklonimo osetljive papire sa radnog stola, ne otvaramo sve što nam stigne od pošte. Odnos prema bezbednosti je i odnos prema deljenju podataka. Ima ljudi koji kažu da neće da daju svoje podatke, a onda na Facebook-u, Instargramu postave sve žive podatke o sebi, ne shvatajući moguće posledice. Moramo znati da jednom kompromitovan podatak, ostaje kompomitovan zauvek, nema povratka na pređašnje stanje. Bilo da je reč o medicinskom, finansijskom podatku, o tome s kim ste i šta razgovarali – svi ti podaci ostaju zauvek na internetu. Zbog svega toga je neophodno raditi na podizanju svesti o značaju bezbednosti informacionih sistema.

Treba reći da u odnosu na svetske trendove u ovoj oblasti ne zaostajemo preterano, a u odnosu na region možda smo čak u nekim segmentima i napredniji.Problem je što mnogo toga volimo da radimo na svoju ruku. Iako smo svesni problema, mogućih rešenja, ponekad ne želimo da prihvatimo ono što struka preporučuje. Tražimo neke prečice, komšije ili prijatelje koji znaju ponešto iz ove oblasti, ali to nisu prava rešenja. Rešenje je obratiti se ljudima koji su stručni, to će uvek najmanje da vas košta. Sa prijateljima se sedi u kafani, a posao se radi sa ljudima koji znaju šta rade. Naš postojeći, kao i zakon u ovoj oblasti koji je u proceduri, su sjajni, ali kao i sve kod nas – problem je što se ne primenjuje u potpunosti. Selektivna, ili neprimena zakona uopšte su najveći problem. Postoje čak i zakonski akti koji bliže uređuju i objašnjavaju načine na koje se mogu sprovesti procedure, ali se ta uputstva ne primenjuju i to je problem.
Incidenti u oblasti bezbednosti su nezamenjljivo iskustvo. To su situacije kada je potrebno reagovati proceduralno, sistemski, kako bi se problemi rešili u najkraćem vremenu, sa najmanje troškova. Tada se vidi značaj struke. Nije poenta uraditi jedan posao, uzeti pare i otići. Čak nametati i probleme kojih realno nema. Poenta je da stručnjaci iz oblasti informacione bezbednosti sarađuju sa instituijama, sa privredom i to na obostrano zadovoljstvo. Kao što su informacione tehnologije postale neodvojive od života tako je i bezbednost nedvojiva od informacionih tehnologija. Kada se ti odnosi budu razvijali na zdravim osnovama, znaćemo da smo postigli pravi cilj, zaključio je Tiodor Jovović, direktor za razvoj kompanije Sky Express.