27.11.2024.

Najvažnije je shvatiti da veštačka inteligencija(AI) može da nam olakša posao i unapredi poslovanje, ali ne može da zameni sve. Nema tehnološkog pristupa koji rešava sve, a edukacija je neophodna kako bi se došlo do saznanja u kojim slučajevima AI ima smisla, istakao je Luka Aničin, stručnjak za veštačku inteligenciju i CEO Datablooz-a, na radionici sa članovima Poslovnog kluba zapadne Srbije.

Primena veštačke inteligencije u poslovanju naših kompanija je još uvek na niskom nivou, ako se poredimo sa drugim državama i njihovim kompanijama. Može to da bude značajno bolje, ali nam je neophodna edukacija.Edukativni sektor mora da pomogne privrednicima i približi im ovu oblast, objasni šta veštačka inteligencija predstavlja za njih u procesu poboljšanja poslovanja. Većina naših privrednika, u ovom momentu, ne vidi investiranje u AI kao nešto što može da olakša i unapredi poslovanje. Privrednici žele što pre da reše svoje probleme, a jedan deo njih misli da veštačka inteligencija može sve da reši. To je sasvim pogrešno, jer nema tog tehnološkog pristupa koji može da reši sve. Postoje problemi koje AI rešava na odličan način, a negde takav način rešavanja problema nije dobar. Edukacija privrednika treba da bude što prisutnija. Ide sve to u dobrom smeru, ali sporije nego što bi trebalo. Očekujem da će privreda u narednom periodu dobijati sve više vidljivijih AI u različitim industrijama. Kada veći privrednici krenu sa primenom AI, više će i oni manji investirati u ovu oblast, jer će videti benefite za sebe i svoje kompanije, ocenio je Aničin.

Strah od AI je prisutan i kod poslodavaca i kod zaposlenih. Strah dolazi iz nerazumevanja i toga što mediji na žalost i dalje glorifikuju šta sve AI može da uradi generalno za privredu. Zbog takvih stavova zaposleni strepe da će izgubiti posao, a poslodavci od toga da nije sve moguće rešiti uz podršku AI, što je na kraju krajeva istina.Tog straha je manje nego pre dve godine kada je Chat GPT stigao na tržište. Tada smo bili na potpuno nepoznatom terenu. I dalje ima mnogo nepoznanica, ali značajno manje, jer su se ljudi susreli sa tim, primenili u nekim slučajevima i u samom procesu videli da to nije ništa strašno. Najvažnije je shvatiti da to može da nam olakša deo posla, a ne zameni sve. Strah u kompanijama kod zaposlenih najviše generišu vlasnici kompanija i menadžeri koji žele pošto-poto da daju otkaz pojedinim zaposlenima,uz primenu AI. Važno je da menadžeri budu edukovani šta može, a šta ne može i da im ne bude prioritet smanjenje broja zaposlenih, već mogućnost da kompanije efikasnije funkcionišu.

Podrazumeva se da su potrebni različiti pristupi za firme sa različitim delatnostima. Kvalitet podataka koji se koriste je od presudne važnosti za dobre rezultate. Podaci, njihova validnost su ograničavajući faktor šta Ai može da uradi ili ne uradi. U budućnosti će samo kreativnost biti ograničavajući faktor, zaključio je Luka Aničin uz poruku: „Ako smo dobri ljudi, na dobrom mestu i pri tom smo kreativni, svaku tehnologiju možemo da primenimo na dobar i human način.